Kyjov - Ratíškovice

09.11.2015 09:13

Hostující Bartoň sesadil Ratíškovice z prvního místa. Kyjov v derby vyhrál 1:0

Ratíškovice – S velkými rozpaky zakončili fotbalisté Ratíškovic první polovinu sezony. Vedoucí tým první A třídy překvapivě nestačil v domácím prostředí na předposlední Kyjov, kterému po dalším mizerném výkonu podlehli 0:1. Tři body vystřelil hostům záložník Zdeněk Bartoň, který za záda brankáře Kratochvíly hlavou usměrnil centr Lukáše Přikryla. Baník se na odpověď nezmohl. V 65. minutě navíc přišel o stopera Milana Koplíka, který byl vyloučen.

Hosté, kteří do té doby na trávníku kralovali, se sice v hektickém a zbytečně nervózním závěru strachovali o těsný náskok, ale nakonec si domů odvezli všechny body. I když výsledek spoustu fanoušků překvapil, nebyla výhra Kyjova rozhodně náhodná. „Podali jsme hluboko podprůměrný výkon, který nebyl důstojný takovému derby. Prohráli jsme zcela zaslouženě. Kyjov byl fotbalovější, běhavější, prostě nás předčil ve všech směrech," uvedl ratíškovický kouč Petr Kopl. Jednašedesátiletý trenér další domácí mizérie těžko vstřebával.

Baník sice před týdnem zvítězil na hřišti v Břeclavi 2:0, ale v sobotu navázal na bezkrevný výkon s Lednicí, které před vlastním publikem nedávno rovněž podlehl 0:1. „První poločas jsme vyloženě prohospodařili. Vůbec jsme nehráli," zlobil se Kopl.

Zatímco domácí byli statičtí, málo důrazní a předháněli se v nepřesnostech, hosté byli od začátku nebezpečnější. Svůj únik zakončil útočník Rubík slabou a nepřesnou střelou. Baník kontroval dalekonosnou ranou Vrby, která šla daleko vedle.

Směr zápasu udala situace z 18. minuty, kdy se po precizně provedené standardní situaci stopera Přikryla hlavou prosadil Bartoň, který hlavou usměrnil míč na zadní tyč. Gólman Kratochvíla neměl nárok.

Kyjov měl i po vedoucí brance navrch, v koncovce ovšem přesný nebyl. Riedl po rohu pálil z voleje mimo, Rubík po dalším úprku střílel vedle. Hosté mohli své vedení navýšit hlavně ve 37. minutě. Po parádní akci Petuly s Klimešem hlavičkoval neobsazený Kuchař ve vyložené pozici vedle pravé tyče Kratochvílovy svatyně. „Sráží nás katastrofální produktivita. To, co jsme nedali v Ratíškovicích, to nás provázelo v každém podzimním utkání. Tím mužstvo samozřejmě trpí," řekl kyjovský kouč Alexandr Hrabal.

Baník i po přestávce tahal za delší konec. Domácím nepomohlo ani střídání Jaromíra Kotáska a Petra Korduly. Střídající Michal Voříšek přinesl na trávník důraz, nebezpečný však příliš nebyl. Neviditelný byl i mladý forvard Vacenovský, který se na konci podzimu herně i střelecky souží. „Ve druhé půli jsme se o něco zlepšili, ale za celých devadesát minut jsme neohrozili brankáře Vincu," pronesl Kopl.

Kyjov mohl svůj těsný náskok několikrát navýšit, ale Riedlově střele scházela razance, Klimeš v úniku tři kyjovských hráčů na brankáře Kratochvílu přihrál nepřesně.

Důležitý moment přišel v 65. minutě. Domácí stoper Koplík stáhl k zemi rychlonohého Klimeše a hlavní rozhodčí Kocman správně vytáhl červenou kartu a oporu Baníku vyloučil.

Hosté se zalekli a nepochopitelně přestali hrát. „Domácí byli v deseti a my místo toho, abychom běhali a závěr kombinační hrou v klidu dohráli, tak jsme se přizpůsobili soupeři a byla z toho holomajzna," kroutil hlavou Hrabal.

Ratíškovice se i v oslabení snažily urvat alespoň bod, ale dlouhé nákopy nic nepřinesly. Hlavičky Vacenovského a Michala Voříška nemohly gólmana Vincu ohrozit. Hosté už vedení uhájili. „Až na závěr druhého poločasu jsme měli utkání pod kontrolou. Podali jsme velmi dobrý kolektivní výkon. Rozhodnuto však mělo být daleko dřív. Herně jsme byli lepší, za vítězství jsme šli víc než domácí. Vyhráli jsme zcela zaslouženě, ale o výsledek jsme se na konci zbytečně báli," prohlásil hostující trenér.

Kyjov se díky závěrečné výhře 1:0 posunul v tabulce první A třídy na dvanácté místo. „Škoda, že podzim končí, protože se teprve rozjíždíme," řekl Hrabal.

„Jsme schopni hrát daleko lepší fotbal. Měli jsme mít více bodů," přidal.

Kyjovský šéf ovšem přestávku stejně jako jeho protějšek vítá. „Hráči si musí odpočinout a hlavně potrénovat. Měli jsme na podzim spoustu zraněných," připomněl hostující kouč, který by v dlouhé zimní přestávce rád přivedl do mužstva posily.

„Chceme kádr doplnit o starší hráče, aby se mladíci vedle nich vyučili fotbalovému řemeslu," pronesl Hrabal.

Ratíškovice sice přišly v posledním letošním zápase o první místo i titul podzimního půlmistra, do jarních odvet ale půjdou v klidu. „Na to, jak jsme byli celý půlrok zdecimovaní, jsme získali celkem dost bodů. Poslední dvě domácí ztráty nás samozřejmě mrzí, bohužel toto mužstvo asi na víc nemělo," dodal Kopl.

FK Baník Ratíškovice – FC Kyjov 1919 0:1 (0:1)

Branka: 18. Zdeněk Bartoň. Rozhodčí: Kocman – Marinč, Vinklárek (Lasovský). Žluté karty: Kratochvíla, Kordula, Kopl – Kuchař, Chytka, Rubík, Přikryl, Fridrich. Červená karta: 65. Milan Koplík (Ratíškovice). Diváci: 150.

Ratíškovice: Kratochvíla – P. Kordula (46. Mačuda, 76. Kolařík), M. Koplík, P. Kotásek, T. Koplík – J. Kotásek (37. M. Voříšek), Vrba, M. Kordula, Šimek – Vacenovský, Kopl.

Kyjov: Vinca – Otruba, Přikryl, Měsíček, Petula – Kuchař (90+2 Čada), Riedl, Bartoň, Chytka, Klimeš (85. Otépka) – Rubík (85 Fridrich).