memoriál Ondřeje Voříška

24.07.2017 10:00

Voříškův memoriál rozhodly penalty. Triumf slaví Hradec Králové

Ratíškovice – Obhajobu zhatily prohrané pokutové kopy. Mladší dorostenci Žiliny byli blízko dalšímu triumfu na Memoriálu Ondřeje Voříška v Ratíškovicích. Slovenský tým však v dramatickém finále nestačil na Hradec Králové, kterému podlehl 7:8 v penaltovém rozstřelu. Napínavý duel skončil v normální hrací době remízou 1:1. Pořádající Slovácko skončilo čtvrté, když v boji o bronz podlehlo Trenčínu 1:2.

Třináctý ročník Memoriálu Ondřeje Voříška vyhráli mladší dorostenci Hradce Králové, které vedl bývalý ligový stoper Adrian Rolko.Foto: Deník / Kopl Libor

Premiéru na lavičce celku z Uherského Hradiště si odbyl mladý kouč Miloš Hlaváček. Nejlepší trenér dívčího fotbalu za rok 2015 před letošní sezonou přešel k mladším dorostencům Slovácka od juniorek.

Memoriál Ondřeje Voříška byl pro jeho tým prvním velkým testem. „U kluků jsem dlouhodobě působil v roli asistenta, takže to až tak velký rozdíl není. Samozřejmě s chlapci je trochu jiná práce než s děvčaty. Jako hlavní trenér mám i větší zodpovědnost, ale jelikož ve Slovácku působím už deset let, ve známém prostředí se mi pracuje dobře,“ říká Hlaváček.

Dorostenci Slovácka nakonec na vítězství nedosáhli. I když v základní skupině ani jednou neinkasovali, po těsných porážkách v semifinále s Hradcem Králové a v boji o bronz s Trenčínem skončili čtvrtí. „Výsledky jsem až tolik neřešil. Turnaj jsme spíše brali jako kvalitní součást přípravy. Potkali jsme se s pěti silnými soupeři. Poznal jsem kluky v akci a vyzkoušel je na různých postech,“ uvedl Hlaváček, který dal na prestižní dvoudenní akci příležitost také Václavu Rajsiglovi z Dubňan nebo Mustafu Luanovi či Christopheru Hynkovi z Hodonína.

Právě Slovácko snad ze všech ligových týmů nejvíce dává prostor vlastním odchovancům a hráčům z okolí. Mládežníci tak mají velkou motivaci probojovat se do prvního týmu. „Je to jediná možná cesta. Určitě v ní budeme pokračovat,“ tvrdí šéftrenér mládeže moravského týmu a ředitel Memoriálu Ondřeje Voříška Zdeněk Botek.

Podle Hlaváčka má hned několik svěřenců ligový potenciál. Musí však dál na sobě tvrdě pracovat. „Uvidíme, jak se s tím poperou. Bude záležet na tom, jak se budou zlepšovat,“ míní kouč Slovácka.
Velkou perspektivu však mají i naděje Hradce Králové nebo Olomouce, které momentálně vedou bývalí ligoví hráči Adrian Rolko a Tomáš Janotka.

Spokojenější po Voříškově memoriálu byl bývalý zadák Mladé Boleslavi. Právě Rolkův tým totiž třináct ročník ovládl. I když mladí Votroci v úvodním zápase smolně podlehli Nitře, v dalších zápasech už neprohráli a nakonec na trávníku křepčili s pohárem nad hlavou.

O znovunalezenou původní putovní trofej se na dvou ratíškovických hřištích utkalo osm dorosteneckých týmů. Pořadatelé pořádajícího Slovácka na jih Moravy pozvaly také naděje maďarského Szombathelyi Haladas, slovenské Žiliny, Trenčína, Nitry, Olomouce, Hradce Králové a Vítkovic. „Vybírání mužstev bylo jednoduché,“ tvrdí Botek. „Mám už vytipované týmy z české a slovenské špičky. K nim přidávám další celky,“ pokračuje známý kouč.

Fotbaloví fanoušci by na hřišti Baníku rádi viděli talentované hráče ze Sparty či Slavie, těmto klubům už ale Botek nevolá. „Třikrát nebo čtyřikrát po sobě jsem je do Ratíškovic zval, pokaždé mi to odmítli. Někdy i z trochu ne zrovna šťastných důvodů. Proto raději oslovuji jiné týmy,“ vysvětluje činovník Slovácka.

V sobotu byly na programu zápasy základních skupin, o den později přišly na řadu semifinále a utkání o konečné umístění.

Nejlepším střelcem turnaje se stal Slovák Simeon Kohút ze Žiliny, který rovněž obdržel zvláštní cenu ratíškovické starostky a senátorky Anny Hubáčkové. Pořadatelé nejlepším hráčem vyhlásili Šimona Byrtuce ze Slovácka, s trofejí pro nejlepšího gólmana pózoval Marek Král z Hradce Králové.

Individuální i týmové trofeje společně předávali starostka obce Ratíškovice senátorka České republiky Anna Hubáčková, předseda Okresního fotbalového svazu Hodonín Petr Kotásek. Putovní pohár kapitánovi Hradce Králové předala Lucie Valášková-Voříšková, sestra tragicky zesnulého fotbalisty.

Právě na počest ratíškovického odchovance a talentovaného hráče Synotu se turnaj v areálu Baníku koná. Velká fotbalová naděje totiž v srpnu 2004 ve věku osmnácti let zahynula při tragické autonehodě. „Pro nás to znamená velký závazek. Ondra Voříšek byl jeden z velkých talentů. Řadím ho na úroveň Michala Sadílka. Chceme, aby turnaj pokaždé měl velkou úroveň. Prostě tak, jak si to Ondra zaslouží,“ prohlásil Botek.

Memoriál Ondřeje Voříška 2017, 13. ročník

Finále: Hradec Králové – Žilina 1:1 (1:0), 8:7 na penalty

O 3. místo: Slovácko – Trenčín 1:2 (0:1)

O 5. místo: Olomouc - Szombathelyi 1:0 (0:0)