01.04.2014 12:53

Ratíškovice skolily Ráječko. Oba góly Baníku dal Vacenovský

Střídající hráč Ratíškovic Tomáš Kundrata (v bílém) hlídá útočníka Ráječka Jakuba Tenoru. Autor: DENÍK/Libor Kopl

29.3.2014 19:38

Ratíškovice – Špatnou zimní přípravu definitivně hodili za hlavu. Fotbalistům Ratíškovic vstup do druhé poloviny sezony vyšel skvěle. Baník se v prvním jarním kole nezalekl nepříjemného Ráječka, které zdolal před vlastním publikem 2:1. Oba góly vítězů zaznamenal v úvodní třicetiminutovce Tomáš Vacenovský. Olympia sice byla několikrát blízko vyrovnání, ale kromě kontaktního gólu Tenory z prvního poločasu se již střelecky neprosadila.

Celek z Hodonínska předčil po podzimu čtvrtý tým krajského přeboru především v zakončení. I když Ratíškovice v závěru nedokázaly svůj náskok ani jednou pojistit, Ráječko v čele s obávaným kanonýrem Martinem Sehnalem ve finální fázi a před brankou domácího týmu propadlo.

„Hru jsme měli po většinu času pod kontrolou, ale pokud nedáme jasné šance, nemůžeme vyhrát," řekl hostující trenér Oldřich Januszica. Zkušený kouč měl ovšem po sobotním utkání na Hodonínsku výhrady i k defenzivě. „Bohužel jsme se v prvním poločase dopustili dvou hrubých chyb, které soupeř potrestal. Nová stoperská dvojice to nezvládla," zlobil se.

Ráječko sice vstoupilo do zápasu aktivněji, ale hostující záložník Vavřík před brankou protivníka dvakrát selhal a se slabou hlavičkou Martina Sehnala si v klidu poradil domácí brankář Doležal.

Naproti tomu slovácký celek udeřil hned ze své první vážnější akce. Mladý útočník Tomáš Vacenovský zakončil svůj únik prudkou střelou mimo dosah bezmocného gólmana Bednáře. Než se Olympia otřepala, prohrála o dvě branky. Koplík vysunul Petra Kotáska, který našel načechraným centrem nekrytého Vacenovského a osmnáctiletý zabiják podruhé udeřil. Oba góly od sebe dělily pouze čtyři minuty.

Ráječko ovšem nesložilo zbraně. Naopak, ve 32. minutě vrátil celek z Blanenska do hry o body Tenora. Ten se zblízka hlavou trefil po centru kapitána Jana Sehnala.

Hosté po vstřelené brance ožili. Druhý gól měl na kopačce Kuldan. Jeho rána však šla vysoko nad. „Kdybychom dali na konci první půle druhý gól, určitě bychom vyhráli," míní Januszica.

Hosté přitom mohli v závěru úvodní části potřetí inkasovat. Hlavička Vacenovského však šla o metr vedle.

Baník byl i na začátku druhé půle nebezpečnější, ale pokusy Mírovského a Vacenovského se mezi tři tyče nevešly.

Ratíškovice ale příliš brzy vyklidily střed hřiště a Olympia začala zlobit. Martin Sehnal na prudký centr ze strany nedosáhl a Tenora pálil z úhlu mimo.

Pak se vyznamenal i brankář Doležal, který bravurně zneškodnil šanci Sehnala. Mladý gólman Baníku měl v sobotu i štěstí. Technický pokus Jana Sehnala skončil na pravé tyči.

Ráječko se v závěru snažilo urvat alespoň bod. Baník však všechny ošemetné situace zvládl a v posledních minutách ještě mohl výsledek pojistit. Hozák, Brezina ani Vacenovský však své vyložené příležitosti nevyužili.

Ratíškovice ovšem nemusely zahozené šance mrzet, neboť těsnou výhru 2:1 díky nesmírnému nasazení a bojovnosti uhájily.

„Jsou to pro nás cenné body. Vstup do jara byl důležitý. Když už nic jiného, tak se chceme pohybovat v klidném středu tabulky. Výhrou nad Ráječkem jsme k tomu udělali první krůček," řekl hrající kouč Baníku Petr Vybíral, který své svěřence po těžkém duelu chválil. „Spokojení musíme být s výsledek i předvedenou hrou," pravil Vybíral.

Ten vyzdvihl především výkon dorostence Vacenovského. „Dal dva góly a klidně další dvě branky mohl přidat," uvedl spokojený domácí lodivod.

Zato kouči Ráječka do řeči příliš nebylo. „Při vší úctě k Ratíškovicích, tady jsme body ztratit neměli. Soupeř ale potřeboval výhru víc než my," pronesl Januszica.

Podle Vybírala je ale výsledek spravedlivý. „O ten jeden gól jsme byli lepší," řekl trenér Baníku.

Bývalý ligový hráč ovšem nebyl před utkáním v jednoduché situaci. Ratíškovicím se výsledkově nepovedla zimní příprava a tým se pořádně sešel až těsně před startem jarní části sezony.

„Přípravu jsme absolvovali s jinými kluky. Trochu jsme zariskovali a nasadili hráče, kteří neměli tolik natrénováno a odehráli za nás pouze jeden zápas. Nad základní sestavou jsme si lámali hlavu dva dny. Nakonec jsme vybrali jedenáct lidí, kteří jsou pro boj o záchranu nejlepší," pronesl Vybíral.

Celek z Hodonínska se díky sedmé letošní výhře posunul před Rousínov na deváté místo. Vylepšit bodový zisk se Ratíškovice pokusí ve Bzenci. V okresním derby ale není Baník rozhodně favoritem, i když v tabulce je před posíleným Slovanem.

„Doufám, že derby bude trochu klidnější než u nás na podzim. Do Bzence se těšíme. Já hraji rád před takovou kulisou. Věřím, že okres uvidí zajímavý zápas.

FK Baník Ratíškovice – SK Olympia Ráječko 2:1 (2:1)

Branky: 19. a 23. Tomáš Vacenovský – 32. Jakub Tenora

Rozhodčí: Vejtasa – Virčík, Krbůšek (Stejskal)

Žluté karty: Kordula, Kotásek, Brezina – Kupský

Diváci: 180

Ratíškovice: Doležal – Petrucha (81. Kundrata), Vybíral, Kadlčík, Mírovský (75. Macek) – Kordula, Hozák, L. Koplík, P. Kotásek – Vacenovský (90+1 Toman), Brezina (90. Dobeš).

Ráječko: Bednář – Neděla, Maška, Kupský, Štrajt – J. Sehnal, Vavřík (64. Blaha), Shkurupii, Kuldan – M. Sehnal, Tenora.

Autor: Libor Kopl