Baník Ratíškovice - Sparta Brno

22.05.2014 12:09

Ratíškovice – Uhlídali nejlepšího střelce krajského přeboru Martina Fuxu a postupem času otupili nápor celé Sparty. Přesto nakonec soupeři z Brna svojí hrubou chybou výhru sami nabídli. Fotbalisté Ratíškovic prohráli ve vloženém 30. kole s druhým týmem soutěže 0:1. Jediný gól středečního utkání dal v 59. minutě Ondřej Přichystal.

Na podzim se Baníku podařilo soupeře z brněnského Komárova na jeho hřišti zaskočit. I ve středu byl celek z Hodonínska blízko bodu. Zaváhání kapitána Petra Kotáska, které potrestal dorážející Přichystal, naději na remízu definitivně vzalo. „To je to, co rozhoduje takové remízové zápasy. Byla to naše jediná chyba. Pokud se dobře pamatuji, Sparta si jinak za celé utkání vyloženou šanci nevypracovala. Pokud nepočítám náznaky, tak v zápase nic neměla," pronesl kouč Ratíškovic Petr Vybíral.

I když se slovácký celek v závěrečné půlhodině snažil o vyrovnání, proti pozorné obraně soupeře se pořádně neprosadil. „Někteří kluci nehráli měsíc, jiní dva týdny. Za přístup jim patří poděkování. Snahu totiž klukům upřít nemohu, ale ve finální fázi nám chyběl důraz a hlavně kvalita," prohlásil Vybíral.

Jeho tým tahal hlavně v prvním poločase za kratší konec. Sparta ukázala na Hodonínsku svoji kvalitu. Vyloženou šanci ale v úvodní části neměla. Hráči v bílých dresech sice dobře kombinovali, ale před Doležala se dostávali spíše výjimečně. Rána kanonýra Fuxy skončila vedle. Nejlepší střelec přeboru v závěru prvního poločasu nepotrestal chybu brankáře Doležala a z osmnácti metrů mířil mimo.

Domácí za protivníkem zaostávali, ale přesto mohli v prvním poločase skórovat. Po dobře zahrané standardní situaci servíroval Korduly míč před branku Sparty, hosté ale nebezpečí uhasili a rána Kováče šla vysoko nad. Po dlouhém nákopu Kotáska a přiťuknutí Breziny se v šanci ocitl útočník Vacenovský. Obrana Brna ale balon odvrátila do autu.

Ratíškovicím pomohl příchod Michala Voříška. Důrazný forvard byl na začátku druhé půle nejblíže ke gólu. Hlavička osmadvacetiletého útočníka šla po Mírovského centru těsně nad. Pak přišlo osudové zaváhání Petra Kotáska. Jinak velmi dobře hrající stoper Baníku ztratil pětadvacet metrů od vlastní branky míč a Přichystal už neměl problém poslat balon do odkryté ratíškovické svatyně. „Byli jsme důslední v napadání. Kdyby naši hráči neatakovali domácího stopera, tak by ta chyba nevznikla," řekl kouč Sparty Brno Rostislav Horáček.

Jeho protějšek poslal po obdrženém gólu do hry dalšího Voříška. Ani mladší ze sourozenců, Tomáš, se však neprosadil.

I když se hráči Baníku snažili, vyloženou šanci už neměli. Vyrovnání nepřinesly dlouhé nákopy ani standardní situace Korduly a Kotáska. „Nemáme takového hráče, který by dal z každého trestného kopu gól. Snaha byla, ale realita a provedení byly jiné," pronesl Vybíral.

Hosté nakonec těsný náskok uhájili. „Jsem soudný, zvítězili jsme zaslouženě. Hráli jsme kombinačně lépe. Soupeře jsme sice ve středu hřiště přehrávali, ale paradoxně jsme tolik vyložených šancí neměli. Proti domácím jsme se těžce prosazovali. Zkušená obrana Ratíškovic hrála velmi slušně," uvedl Horáček.

Ten byl ale spokojený hlavně s výkonem vlastních obranných řad. „Naši defenzivu musím pochválit. Dokonce jsme ve druhé půli nasadili šestnáctiletého kluka," připomněl Horáček.

Sparta se díky výhře 1:0 udržela za vedoucími Mutěnicemi na druhém místě tabulky. Ratíškovice jsou čtyři kola před koncem sezony jedenácté. „Každá ztráta bodů je nepříjemná. Jestli je porážka velkou komplikací, uvidíme po skončení soutěže. Zklamaní jsme z výsledku. Snad dnešní půlnocí skončí a my se v pátek nachystáme na sobotní zápas," dodal Vybíral.

Ve středu neuspěl ani Bzenec, který prohrál v Ivančicích 1:3. Důležitý souboj týmů ze spodu tabulky rozhodl dvěma góly Michal Sobotka. Za hosty v 89. minutě snižoval obránce Vybíral. Poslední Kyjov venku bodoval podruhé v řadě, na hřišti IE Znojmo hrál 1:1. Jediný gól hostů dal dorostenec Měsíček.

FK Baník Ratíškovice – FC Sparta Brno 0:1 (0:0). Branka: 59. Ondřej Přichystal. Rozhodčí: Popelák – Bystřický, Jelínek (Horák). Diváci: 100. Ratíškovice: Doležal – Macek, Kotásek, Dobeš, Petrucha – Mírovský (64. T. Voříšek), L. Koplík, M. Kordula, Kováč (46. M. Voříšek) – Brezina – Vacenovský. Sparta Brno: Stehlík – Růžička, Zavadil, Ianosteac, Hodek – Kubíček, Marinč (58. Loup), Foukal, Makiš – Fuxa (88. Křesťan), Přichystal.

Další výsledky 30. kola: FK IE Znojmo – FC Kyjov 1919 1:1 (1:1). Branky: 1. Ostrý – 19. Měsíček. Červená karta: 90. Zach (IE Znojmo). Diváci: 70. FK Mutěnice – Fotbal Jevišovice 1:1 (1:0). Branky: 18. Trávník – 58. Stuchlík. Diváci: 150. FC Ivančice – Slovan Bzenec 3:1 (2:0). Branky: 16. a 31. Sobotka, 87. Čožík – 89. Vybíral. Diváci: 80.